Výběr sady příborů podle etikety

Jednoduché tipy, které vám pomohou uspořádat opravdu skvělé večírky.

Nákup kompletní sady příborů často není levnou zábavou a výběr z mnoha sad také není snadný. Jaké typy příborů budete denně potřebovat? Jak používat každý kus? Co nám říká etiketa o používání příborů? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujících odstavcích.

Jaké části může mít souprava příborů?

Příbory jsou důležitou a nezbytnou součástí naší domácnosti. Známe ale jejich historii, jejich původ? Určité příbory jsou známy již od starověku, ale jejich používání se rozšířilo až na úsvitu moderní doby. Z dřívějších obrazů a příběhů víme, že dokonce i ve středověku králové stravovali ručně, takže trvalo několik stovek let, než se zvyky u stolu staly kultivovanějšími. Ve speciálních rytířských restauracích si můžeme i dnes vyzkoušet ruční stravování, které, i když je to jedinečný zážitek, nakonec vzdáváme jen díky lžíci, noži a vidličce.

Mezi příbory mohl být nůž první, protože i loví jeskynní lidé potřebovali pro zpracování masa ostré nástroje. Předchůdci lžící byly tyčinky a větve stromů používané k vaření. S jejich pomocí bylo možné jídlo snadno a jednoduše kroužit. Nejpozději se vidlička rozšířila, i když podle některých záznamů je lidstvu známo již tisíce let.

ősember

Dnes je většina sad příborů vyrobena z nerezové oceli, kterou lze účinně čistit a používat s náležitou péčí, a to i po mnoho let. Pozor! Na druhou stranu, myčka může zničit i ty nejlepší, zejména si dejte pozor na naše drahé nože, protože vysoké teploty zničí jejich hrany. Za starých časů lidé neznali toxické vlastnosti každého kovu, mnohokrát například vyráběli olověné příbory.

ólom kanál

V té době však olovo neobsahovaly pouze nože, vidličky a lžíce, ale také další nádobí, takže otrava olovem byla zcela běžná. Prostě nevěděli, co způsobuje tyto příznaky. Olovo se v těle ukládá měsíce a roky, i když i v malém množství způsobuje vážné zdravotní problémy.

Soupravy příborů nyní vypadají mnohem dále než trojice lžíce, nůž a vidlička. Můžete si koupit sadu s 84 kusy příborů, které obsahují lžíci naběračky, lžičku na salát, kleště na kostky cukru, ale dokonce i vidličku na šneky.

evőeszköz készlet

Který příbor používat na který úlovek a jak?

Nikdy nezapomeneme na scénu z filmu Titanic, kde je Leonardo DiCaprio pozván na elegantní večeři a stará dáma jí řekne: „Vždy jdi zvenčí dovnitř!“

titanic first class

Počet příborů je téměř nekonečný, zvláště pokud zahrneme i jiné země, takže stojí za to poznat, jak to používat, co používáme každý den doma, nebo v restauraci. Kromě základních věcí by možná mohl být zajímavý rybí nůž, který se používá na stále více místech a jehož konec je zaoblený, nikoli špičatý, formující tvar hlavy a těla ryby. Jeho rolí je téměř výhradně pomáhat kousat vidličku. Salátová lžíce je také opět populárnější. Podobně jako dlouhá vidlice s lehkou rukojetí používaná k míchání salátu. Koktejlová lžíce je lžíce s dlouhou rukojetí, do velkého hrnku, limonádové sklenice, lattového skla. Nůž na steaky, jak jeho název napovídá, se místo velkého nože podává k svíčkové a svíčkovým pokrmům. Vaječná lžíce je hlubší lžíce s mírně zaoblenou hlavou sloužící k podávání měkkých vajec.

Jak rozlišit například typy vidliček?

Nejjednodušší formou rozlíšení je pořadit je podle velikosti. Kromě tradiční vidličky najdeme ovocnou vidličku, která vypadá stejně jako tradiční vidlice, má pouze menší rozměry a vidličku na dorty vždy tříhrotou, menší velikosti, větev vlevo je obvykle širší a tupá, aby krájela dorty.

Který příbor by se měl podle pravidel etikety držet v které ruce?

Nejlepší je sada příborů, která obsahuje salátovou, dezertní vidličku a další příbory. Při nastavování je důležité, aby příbory nabízené k hlavním chodům byly vždy vedle talíře, s lžící a nožem vpravo a vidličkou vlevo. Jelikož se při jídle pohybujeme dovnitř, měla by být vidlička na salát vedle předkrmů umístěna venku. Dezertní lžíce a dezertní vidličky jsou umístěny směrem k talíři, proti sobě.

 

Pokud budete postupovat podle těchto jednoduchých tipů, můžete doma uspořádat opravdu skvělé večírky! A proto na vás v nabídkách našeho internetového obchodu čeká dokonalá sada příborů. Díky svému designu může být velmi užitečným a krásným dárkem k narozeninám, domácím večírkům a jako svatební dar.

evőeszköz készlet

Naše 84 kusová sada příborů je v elegantní, dárkové krabici, i pro 12 osob, at’ se jedná o každodenní nebo slavnostní událost. Nahoře najdete lžičky, vidličky a nože, v dolní přihrádce ostatní kusy příborů. Je ideálním dárkem pro páry, je vhodné do domácnosti, také do pohostinství.

Všichni jsme se dostali do situace, kdy jsme očekávali větší armádu hostů, ale bohužel nebylo dost příborů pro všechny. V takovém případě musíte nádobí neustále umýt, pokud jedna osoba dojede, dáme ji další. S takovou profesionální sadou příborů se to ale nemůže stát. Neváhejte pozvat až 10 dalších lidí, budete je moci pohodlně obsluhovat všechny, nebude třeba hostům obědvat a večeřet zvlášt’.

Tato sada však není jen vynikající volbou v takových případech. Obsahuje také přbory, jako je sběrač dortů, vidlička na salát nebo lžíce, takže může být skvělým pomocníkem při podávání jakéhokoli jídla, které připravujete pro svou rodinu nebo hosty.


evőeszköz készlet

Obsah sady:

- 12 ks lžic

- 12 ks vidliček

- 12 ks nožů

- 12 ks lžiček do kávy

- 12 ks lžiček do čaje

- 12 ks vidliček na desert

- 1 ks polévkové lžice

- 1 ks lžíce na salát

- 1 ks vidličky na salát

- 1 ks servírovacího příboru na dort

- 2 ks servírovacích lžic

- 1 ks lžíce na sos

- 1 ks lžičky na kostkový cukr

- 1 ks lžičky na vejce

- 1 ks lžičky na kaviár/mušle

- 2 ks vidliček na šneky

evőeszköz készlet

Rozměry dárkové krabice: 45x33,5x14,5 cm

Hmotnost balíku: 7 kg

Rozměry balíku: 48x35,5x17 cm

Hmotnost balíku: 7,3 kg

  

Podívejte se na náš e-shop ještě dnes!