Jak vybudovat finanční gramotnost u vašeho dítěte

Jak vybudovat finanční gramotnost u vašeho dítěte

Vytvoření finančního povědomí již v raném dětství je mimořádně důležité a dlouhodobě pomáhá s řádným spravováním financí při vstupu do dospělosti...

Finanční gramotnost není důležitá pouze pro dospělé. Finanční návyky a znalosti vytvořené v dětství mohou mít zásadní vliv na budoucí finanční situaci. V tomto článku vám ukážeme, jak můžete pomoci svému dítěti porozumět hodnotě peněz, naučit ho šetřit a umožnit mu dělat chytrá rozhodnutí v oblasti financí. Čtěte dál a dozvíte se nejlepší způsoby a tipy, jak rozvíjet finanční gramotnost vašeho dítěte.

Proč je finanční gramotnost důležitá?

Finanční gramotnost pomáhá lidem plánovat svou finanční budoucnost. Tím, že znají své příjmy a výdaje, mohou snadněji vyhnout finančním potížím a stabilizovat svou finanční situaci. Také pomáhá definovat a dosáhnout finančních cílů. Ať už jde o koupi nemovitosti, vzdělávání dětí nebo důchod, finanční gramotnost pomáhá dosáhnout cílů, které jsou pro ně důležité. Pomáhá také s odpovědným spravováním dluhů a udržováním nebo zlepšováním kvality života. Proto je zásadní, abychom svým dětem ukázali a naučili je odpovědnému chování v oblasti financí co nejdříve.

Jak začít s finanční výchovou?

Finanční výchova je v dětství mimořádně důležitá, protože v této době se vytvářejí základní finanční návyky a postoj k penězům. Buďte pro své dítě příkladem v odpovědném finančním chování. Ukazujte jim příklad v šetření, dárcovství a dobře promyšlených finančních rozhodnutích.

Porozumění hodnotě peněz

Dávejte dětem kapesné a pomáhejte jim naučit se, jak s ním nakládat. Mluvte o prioritách, tj. o tom, jak peníze rozdělit na různé účely, jako je nakupování, spoření a dary. Společně vytvořte jednoduchý rozpočet. Naučte dítě, jak zodpovědně spravovat svou peněženku. Jak počítat peníze, žádat o vrácení peněz a uchovávat účtenky. Navštěvujte místní trhy a diskutujte o nákupních rozhodnutích, cenách a původu potravin. To jim pomůže porozumět hodnotě peněz a důsledkům svých rozhodnutí.

Hračka s pokladním automatem umožní dětem naučit se používat pokladní automat a seznámit se s penězi. Hra rozvíjí komunikační dovednosti, počítání a kreativitu.

kék-lila pénztárgép
Dětská pokladna ve více barvách
Speciální cena 339 Kč RRP: Normální cena 749 Kč Aktualní maloobchodní prodejní cena doporučená výrobcem.
Nejprve zkontrolujte

Důležitost úspor

Promluvte si o důležitosti úspor. Pomozte dítěti rozhodnout, na co chce šetřit, a vytvořte s ním plán úspor. Kupte si vtipnou pokladničku, kam si může dávat peníze. Občas je můžete spočítat, zhodnotit, kde právě je, a kolik peněz mu ještě chybí na požadovaný produkt.

Použijte tabuli s hravými obrázky, abyste mu ukázali, kde je právě v dosažení svého cíle. Například, pokud chce koupit hračku, vytiskněte její obrázek a připevněte ho na tabuli, aby měl vždy na očích, na co šetří. Nakreslete si sklenici na zavařování, která bude představovat hodnotu cíle, a zatrhávejte část, kterou již má. Tak si vizuálně může sledovat, kolik peněz mu ještě chybí.

Chytrá rozhodnutí ve financích

Používejte finanční hry nebo aktivity ke podpoře učení. Například vytvořte doma "obchod" nebo "finanční hernu", kde může dítě cvičit finanční rozhodnutí. Čtěte dětem pohádky a knihy s finanční tematikou. Tyto mohou pomoci s pochopením finančních pojmů a hodnot a zároveň jsou zábavné.

47 részes
Dětský supermarket
Speciální cena 619 Kč RRP: Normální cena 819 Kč Aktualní maloobchodní prodejní cena doporučená výrobcem.
Nejprve zkontrolujte

Tipy a metody pro rozvoj finanční gramotnosti

Rozvíjení finanční gramotnosti v dětství je mimořádně důležité, a existuje několik kreativních způsobů, jak toho dosáhnout. Zde je několik tipů:

 • Kapesné a rozpočet: Dejte dítěti kapesné a pomozte mu vytvořit jednoduchý rozpočet. Společně si promluvte o tom, na co by chtělo peníze utratit, a kolik by chtělo ušetřit.
 • Úspory a cíle: Učte ho důležitost spoření. Zeptejte se ho, na jaké cíle by chtělo šetřit (např. hračka, kniha, kolo) a pomozte mu pochopit, kolik to bude stát. Označte tolik sklenic, kolik věcí by chtělo koupit, a nechte ho rozhodnout, do které peníze vloží, až je dostane. Můžeme vám poskytnout nálepnice na tabulovou fólii a samolepky.

Táblamatrica 5 krétával
Samolepící tabule s 5 křídami
Speciální cena 99 Kč RRP: Normální cena 169 Kč Aktualní maloobchodní prodejní cena doporučená výrobcem.
Nejprve zkontrolujte

 • Finanční hry: Použijte finanční společenské hry, které dětem v hravé formě učí základy financí. Například Monopoly pomůže dětem pochopit pohyb peněz, investice a strategické plánování.

Monopoly Junior Discover hra s jednoduchým herním režimem a dětskými lokalitami je skvělým úvodem do světa Monopoly

 

 • Finanční pohádky a obrázky: Vyberte si finanční pohádky nebo knihy, které jednoduše a zábavně vysvětlují finanční pojmy. Obrázky mohou pomoci dítěti vizualizovat.
 • Finanční výzvy: Vytvořte finanční výzvy pro dítě. Například ho můžete požádat, aby za určitý časový úsek ušetřilo, nebo vymyslelo nové způsoby, jak vydělat peníze (např. za domácí práce nebo za dobré známky).
 • Zkušenost s nákupy: Vezměte ho s sebou na nákupy a ukážete mu ceny, slevy a plánování nákupů. Mluvte o tom, jak lze dělat chytrá rozhodnutí na základě rozpočtu.

Pokud chcete dítěti knihu na pohádky, vezměte ho do knihovny a povězte mu o výhodách půjčování knih

 

 • Finanční plánovač: Vytvořte jednoduchý finanční plánovač, kde si dítě může sledovat příjmy, výdaje a úspory.
 • Diskuse o reálných situacích: Mluvte o reálných životních situacích, jako je plánování rodinného rozpočtu, placení daní nebo dokonce bezpečnost při online nákupech.

Klíčem je použití zábavných a interaktivních metod, aby se u dítěte vzbudil zájem o finanční vzdělávání a nezdálo se to nudné nebo obtížně pochopitelné.

Praktické příklady pro každodenní život

Praktické příklady finančního uvědomění mohou dětem pomoci získat finanční znalosti a vytvořit zodpovědné finanční návyky ve každodenních situacích. Denně se naskýtá mnoho příležitostí ke konverzaci s vaším dítětem o penězích, práci, nákladech a živobytí.

 • Například, když si berete peníze, když nakupujete, když platíte účty a v podobných situacích. Už od předškolního věku je dobré dětem vysvětlit, že věci, které kupujeme, stojí peníze. A co je ještě důležitější, že tyto peníze musí táta a máma vydělat.
 • Můžete vysvětlit rozdíl mezi tím, co potřebují, a tím, co si přejí.
 • Nikdy neříkejte, když si něco přeje, že si to nemůžeme dovolit, a ani že na to nemáme peníze. Je důležité, aby se dítě cítilo finančně bezpečně i tehdy, když si myslíme, že ještě nechápe finanční záležitosti.
 • Školákům už můžete mluvit o reklamách a o tom, jak se snaží ovlivnit, abyste koupili věci, které nepotřebujete. Může být užitečné, když jim naučíte, aby vypnuli televizi, když tam běží reklama.
 • Už kolem dvou let je třeba dávat pozor na to, abyste jim nekoupili vždycky čokoládu a drobné věci v obchodě. Později budou chtít dražší věci, a bude přirozené, že si vše koupíte hned na první pokyn. Nejlepší je dát jim kapesné a jasně jim říct, že si za něj mohou koupit, co chtějí.

 • Buďte jasní ohledně toho, na co mohou své kapesné použít, a co je vždy něco, co jim koupíte vy.
 • Nikdy nedávejte dítěti půjčku. Tímto způsobem se rychleji naučí, že existují následky, pokud utratí své peníze dříve nebo na něco jiného, než co jste spolu domluvili.
 • Pokud dítě dostane peníze, povzbuzujte ho, aby je nestrácelo okamžitě, ale zvážilo, kde by bylo nejlepší je investovat.
 • Jednou z rad odborníků je, že při platbě v přítomnosti dítěte do deseti let používejte raději hotovost místo platební karty, u které nikdy nedojde k vyčerpání peněz. Dítě lépe rozumí spotřebě a předání hotovosti, zatímco platební karta ho jen mate.
 • Mluvte s dítětem o rozhodnutích týkajících se nákupu. Například, kdy je vhodné počkat na slevu, nebo proč je důležité vybírat kvalitní výrobky s ohledem na dlouhodobý pohled.

Těmito příklady si dítě mnohem snáze osvojí základy finanční gramotnosti a rozvíjí své finanční uvědomění prostřednictvím konkrétních příkladů z každodenního života.

Předchozí Jak se dostat do formy s pouhým jedním činkem
Další Inspirační nápady pro zařízení dětských pokojů