Jak udržovat vašeho mazlíčka ve formě?

Jak udržovat vašeho mazlíčka ve formě?

Pečujte o zdraví a kondici vašeho mazlíčka každý den!
...

Vaše milované domácí zvíře je důležitou součástí vašeho života a zachování jeho zdraví je klíčové. V tomto článku vám podrobně představíme, jak udržet vaše mazlíčky ve formě a zdraví, ať už jde o psa nebo kočku. Seznámíte se s důležitostí správné výživy, pohybu, péče, odpočinku a spánku, stejně jako s důležitostí duševního zdraví. Dále se dozvíte, jak pravidelně kontrolovat stav vašeho mazlíčka pomocí veterináře a jak se postarat o správné očkování a ochranu. Zdravé a šťastné domácí zvíře přináší štěstí celé rodině.

Zdravá výživa

Zdravá výživa vašeho domácího mazlíčka je klíčová pro udržení jeho dobré kondice a štěstí. Několik obecných tipů, na které byste měli myslet:

 • Kvalitní krmivo: Vyberte pro svého mazlíčka kvalitní krmivo, které odpovídá jeho věku, velikosti a zdravotnímu stavu. Vyhněte se příliš levnému, nízkému kvalitnímu krmivu.

 

 • Čerstvá voda: Vždy zajistěte dostatečné množství čerstvé pitné vody pro své domácí zvíře.

 

 • Dávkování: Dodržujte doporučené dávkování uvedené na obalu krmiva. Přežírání nebo nedostatek stravy může být pro zdraví vašeho mazlíčka škodlivý.

 

 • Variabilita stravy: Pokud je to možné, diversifikujte stravu vašeho mazlíčka. Například pokud mu podáváte suché krmivo, občas mu nabídněte vlhké krmivo nebo čerstvé, zdravé pamlsky.

 

 • Čerstvé ovoce a zelenina: Určité ovoce a zelenina, jako jsou mrkev, jablko nebo dýně, mohou být skvělými zdravými pamlsky pro psy nebo kočky. Nicméně si ověřte bezpečnostní aspekty konkrétních potravin a sledujte reakce vašeho mazlíčka při zavedení nové potravy.

 

 

 • Správné pamlsky: Dejte mu zdravé pamlsky, jako jsou odměny nebo žvýkací tyčinky, které mohou pomoci udržet zuby čisté a rozvíjet zvířecí inteligenci.

 

 • Potravinové doplňky a vitamíny: Potravinové doplňky a vitamíny mohou pomoci udržet vašeho mazlíčka ve formě a zdraví, zejména pokud jeho strava nezajišťuje všechny potřebné živiny. Při výběru těchto doplňků je nejprve vhodné se poradit s veterinářem.

 

Pravidelný pohyb

Pravidelný pohyb je klíčový pro udržení vašeho domácího mazlíčka ve formě a zdraví, ať už jde o psa nebo kočku. Pravidelný pohyb pomáhá udržovat zdravou tělesnou hmotnost vašeho mazlíčka. Obezita může vést k mnoha zdravotním problémům, jako jsou bolesti kloubů a srdeční a cévní onemocnění. Pohyb pomáhá posilovat a udržovat svaly, což je klíčové pro správné držení těla a koordinaci pohybů.

Každodenní cvičení pro psy

 • Začněte den ranní procházkou! Pomáhá to psu uspokojit jeho fyzické a mentální potřeby a dostat ho na čerstvý vzduch a pohyb. Pokud je to možné, procházejte psa i odpoledne. Pomáhá to udržovat fyzickou aktivitu a úroveň energie. Pokud necháváte psa déle sám, je důležité podniknout několik kratších procházek denně, aby mu byla poskytnuta dostatečná možnost pohybu. Snažte se plánovat různorodé procházky na různých místech, jako jsou parky, lesy nebo jezera. Tak bude pro psa procházka zajímavější.

 

 • Hry: Během procházek vytvářejte hravé interakce, jako je házení míče nebo hry na honěnou. To nejenže poskytuje fyzickou aktivitu, ale také pomáhá posílit pouto mezi vámi a vaším mazlíčkem. Získejte si skvělou hračkovou pistoli na házení míčů, což zábavnějšími způsobí, jak hrát si a trávit společný čas.

labdakilövő
Střílecí pistole na míčky pro psy
Speciální cena 249 Kč RRP: Normální cena 589 Kč Aktualní maloobchodní prodejní cena doporučená výrobcem.
Nejprve zkontrolujte

 • Sociální kontakt: Pokud je to možné, umožněte vašemu psovi setkání s jinými psy nebo lidmi během procházek. To může pomoci rozvíjet sociální dovednosti a zvyšovat štěstí.

 

 • Bezpečnost: Při procházkách vždy držte psa na očích a ujistěte se, že vodítko je bezpečně připojeno.

 

 • Přizpůsobení se ročnímu období: V závislosti na počasí oblečte psa pro procházky a vždy mějte u sebe vodu. V létě kromě fyzické aktivity a ochlazení slouží koupací bazén pro psy jako skutečný ráj pro vaše zvíře.

kutyamedence
Bazén pro psy
Speciální cena 749 Kč RRP: Normální cena 1139 Kč Aktualní maloobchodní prodejní cena doporučená výrobcem.
Nejprve zkontrolujte

Zajištění pohybu pro kočky

I když kočky obecně nepotřebují přímé lidské vedení v oblasti pohybu, existuje několik způsobů, jak je motivovat k fyzické aktivitě a hraní. Pravidelně vytvářejte časové úseky pro hraní a pohyb, například několikrát denně. Anořte se do různých typů her, jako jsou hračky s pírky, míčky se zvukem nebo interaktivní hry, jako jsou pohyblivé "myši".

 


Obrázek 1:Škrabací strom pro kočky - šedý - www.alinda.cz

 

Umístěte do domácnosti žebříky, police nebo zvýšené plošiny, aby kočka mohla uspokojit svou touhu po objevování a přirozenou sklony ke stoupání nahoru.

macska mászóka
Prolézačka pro kočky, béžová
Speciální cena 1059 Kč RRP: Normální cena 1630 Kč Aktualní maloobchodní prodejní cena doporučená výrobcem.
Nejprve zkontrolujte

Pokud je to možné, zajistěte venkovní bezpečné místo, kde může kočka lovit, běhat a zkoumat prostředí.

Je důležité, aby hra a pohyb pro kočku byly zábavné a nepřinutily ji k činnostem, které nevyhovují. Vždy sledujte její reakce a přizpůsobte se jejím potřebám a rytmu. Pokud máte obavy z poklesu pohybu nebo aktivity kočky, poraďte se se svým veterinářem, abyste se ujistili, že není žádný zdravotní problém.

 

Péče a hygiena

Správná péče o domácího mazlíčka je stejně důležitá jako jeho krmení nebo uspokojení jeho pohybových potřeb.

Koupání psů a koček

Frekvence koupání psů závisí na jejich plemeni, aktivním životním stylu a typu srsti. Obvykle je potřeba je koupat jednou týdně nebo jednou měsíčně. Kočky koupání obvykle nepotřebují, pokud nejsou zvláštní okolnosti, jako je znečištění nebo blechy. Většina koček si dokáže udržovat srst čistou. Pokud je však koupání nutné, zajistěte jí klidné prostředí a snažte se udržet uklidňující tón během koupání. Mnoho koček nemá rádo vodu, takže klidný a trpělivý přístup může pomoci.

 

 

Použijte speciální šampon pro mytí psů. Je důležité, aby produkty byly určeny pro psy, protože lidské šampony mohou vysušit jejich kůži. Ujistěte se, že voda použitá k mytí je teplá, ale ne příliš horká. Pečlivě opláchněte všechny zbytky šamponu ze srsti. Použijte ručník nebo fén (na nízkou teplotu) k vysušení srsti. Během koupání zkontrolujte drápy a uši psa a podle potřeby je stříhejte nebo čistěte.

Pravidelné veterinární prohlídky

Neházejte za hlavu veterinární prohlídky a očkování. Veterinář může poskytnout odbornou pomoc v oblasti zdravé výživy a životního stylu a upozornit na případné zdravotní problémy.

Sada na údržbu domácího mazlíčka

Všestranná sada vám pomůže udržovat srst a drápy vašeho mazlíčka v pořádku mezi návštěvami u kadeřníka nebo během období línání. Díky vysavači lze nepotřebné srst odstranit snadno z oblečení, nábytku a čalounění. Vyprázdnění nádrže je otázkou několika pohybů, což z ní dělá plně hygienický a vhodný pro každodenní použití. Ergonomický design umožňuje snadné použití i pro začínající majitele zvířat. Díky 6 různým velikostem hlavy je možné použít téměř u každého domácího mazlíčka bez ohledu na velikost a typ srsti.

kisállatápoló készlet szívótartállyal
Set pro péči o domácí mazlíčky s vysavačem...
Speciální cena 2029 Kč RRP: Normální cena 3479 Kč Aktualní maloobchodní prodejní cena doporučená výrobcem.
Nejprve zkontrolujte

Dostatečný odpočinek a spánek

Dostatečný odpočinek a spánek vašeho domácího mazlíčka jsou také velmi důležité pro udržení jeho zdraví a pohody, ať už se jedná o psa, kočku nebo jiného domácího mazlíčka. Zvířata různých druhů a velikostí mohou mít různé potřeby v oblasti spánku. Například velký pes potřebuje více spánku než jeho menší druhové.

 

Obrázek 2:Dvoupatrová bouda pro kočky - www.alinda.cz

 

Pokud váš mazlíček tráví noc venku, psí nebo kočičí bouda mu poskytne ochranu před nepříznivým počasím, v zimě mu poskytne teplo a sucho a v létě ho ochrání před škodlivým slunečním zářením a umožní mu ochladit se. Patrová bouda pro psy nebo kočky má také horní patro, což poskytuje další místo k životu pro domácí mazlíčky.

emeletes kutyahaz
Patrová bouda pro psy a kočky
Speciální cena 2279 Kč RRP: Normální cena 3539 Kč Aktualní maloobchodní prodejní cena doporučená výrobcem.
Nejprve zkontrolujte

Pokud váš mazlíček přenocuje uvnitř, zajistěte mu pohodlné a klidné místo ke spánku. To může být měkký matrace, polštáře nebo dokonce pohodlné místo pro kočky. Měkké lože poskytuje pohodlné a teplé místo chráněné před teplem a chladem pro vašeho mazlíčka. Vycpávka, která je vyjímatelná, se skládá z vatelíny a je pokryta měkkou plyšovou látkou. Potah lze snadno sundat a udržovat v čistotě, což zajišťuje dlouhou životnost lože. Můžete si vybrat ze tří velikostí, takže najdete ideální řešení pro malé i velké psy nebo kočky.

kutya fekhely
Pelíšek pro mazlíčky
Speciální cena 339 Kč RRP: Normální cena 459 Kč Aktualní maloobchodní prodejní cena doporučená výrobcem.
Nejprve zkontrolujte

 

Stres a duševní zdraví

I když mnoho lidí si myslí, že zvířata netrpí stejným typem stresu jako lidé, ve skutečnosti mohou domácí mazlíčci reagovat na stresové situace a může to ovlivnit jejich duševní zdraví. Pohodlné a bezpečné prostředí pro zvířata přispívá k udržení jejich duševního zdraví. To zahrnuje dostatečný prostor, vhodné sociální interakce a duševní stimulaci.

Pravidelný pohyb a aktivity, jako je hra a výcvik, mohou pomoci zvířatům odreagovat a udržovat zdravý duševní stav. Hlučné a chaotické prostředí může být pro zvířata stresující. Snažte se minimalizovat hluk a stresové faktory kolem zvířat. Naši domácí mazlíčci milují pozornost a lásku od lidí, takže jim věnujte dostatek času a zajistěte jim milující prostředí.

Pravidelná kontrola zdraví

Pravidelná kontrola zdraví domácích mazlíčků je klíčová pro to, aby váš mazlíček žil dlouhý a šťastný život. Kromě správné výživy a péče a dostatečného pohybu dejte pozor na následující:

 • Pravidelně navštěvujte veterináře k vyšetření a očkování, abyste předešli zdravotním problémům, než se stanou vážnými.
 • Ochráníte svého mazlíčka proti parazitům, včetně blech, klíšťat a střevních červů. Pravidelné odčervování a kontrola srsti zvířete může zabránit infekcím.
 • Zabezpečte svůj domov a nedovolte mazlíčkovi hrát si na nebezpečných místech, abyste předešli zraněním a nehodám.

Tyto kroky pomáhají udržet váš mazlíček zdravý a šťastný. Nezapomeňte, že každé zvíře je jedinečné a může mít individuální potřeby. Pokud máte pochybnosti o zdraví svého mazlíčka, vždy se poraďte se svým veterinářem.

 

Předchozí Stínování pro terasy a zahrady
Další Pozitivní účinky lymfatické masáže